حبادنما | پایگاه خبری تحلیلی جوانان حبیب آباد

حبادنما ، پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی جوانان حبیب آباد
پایگاه خبری ، تحلیلی جوانان حبیب آباد

۷ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

شنبه, ۲۸ آذر ۱۳۹۴، ۰۸:۳۴ ب.ظ
اولویت با انجام کدام پروژه است؟

اولویت با انجام کدام پروژه است؟

تصاویری که مشاهده می کنید مربوط به خیابان منتهی به مجتمع مسکونی علامه طباطبایی و مسکن مهر حبیب آباد است. اما چرا به وضع این خیابان و محیط اطراف آن رسیدگی نمی شود؟ از بحث روشنایی این مسیر که بگذریم این روز ها شاهد بارندگی در شهر بوده ایم که به دلیل آسفالت نبودن این بخش از جاده، تردد در این مسیر بسیار سخت شده است. از طرفی شاهد هستیم که شهرداری حبیب آباد در حال انجام پروژه هایی با هزینه ی بالا نظیر باغ بانوان است!

 • حبادنما
 • ۷۰۰ بازدید
چهارشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۴، ۱۱:۳۵ ب.ظ
حب دنیا عامل و ریشه بدبختی ها

حب دنیا عامل و ریشه بدبختی ها

باسمه تعالی  

همانطور که قبلا عرض کردیم  سه عامل در ناکامی انسان ها نقش عمده دارند 1) کم همتی 2)کم تدبیری و 3)ضعف اراده. وقت آن رسیده است که این عوامل را مورد بررسی قرار داده و علل و عوامل هریک را اندکی شرح دهیم هرچند ما نمی توانیم و نباید هم ادعا کنیم که کاملا این مباحث را مورد تجزیه و تحلیل صحیح  قرار داده ایم.

گر بریزی بحر را در کوزه ای                چند گنجد قسمت یک روزه ای  

درباره ی کم همتی که آن را مرادف تنبلی دانسته اند مباحث گوناگونی مطرح شده است ، برخی معتقدند که این خصلت خصیصه ی ذاتی بشر است و برخی آن را عارضه ی طبیعت می دانند زیرا همیشه ساختن و آباد کردن سخت تر از خراب کردن و نابودی است اما از آن جا که مجال طرح و بررسی دقیق آن نیست به طور گذرا از آن رد می شویم و وارد علل تنبلی می شویم .یکی از مهم ترین عوامل کم همتی که برخی از بزرگان ما آن را سرمنشأ هر خطا و گناه می دانند دوستداری دنیا و عافیت طلبی است.امام صادق علیه السلام می فرمایند:"حب الدنیا رأس کل خطیئه"(1)

در ایام عزاداری دهه ی آخر صفر قرار داریم و مناسب است تا سخنی از امام حسین علیه السلام بیاوریم،چقدر خوب است همانگونه که در مجالس حسینی شرکت می کنیم نسبت به شناخت ماهیت نهضت حسینی هم توجه داشته باشیم و اصلاً فلسفه ی عزاداری برای سید الشهداء این است نه این که فقط در محرم و صفر یک لباس سیاه بپوشیم و در مجالسی غیر از مجالس مفید علمی و وعظ و... شرکت کنیم.امام حسین علیه السلام در مسیر کربلا خطبه ای را ایراد فرموده اند که بخشی از آن این است:"ان الناس عبید الدنیا والدین لعق علی السنتهم یحوطونه ما درّت معائشهم فاذا محصّوا بالبلاء قلّ الدّیّانون"(2) مردم بندگان دنیا هستند و دین لقلقه ی زبان های آن هاست تا وقتی که زندگی های آنان مشکلی نداشته باشد پس چون با بلا و آزمایش روبرو شوند دینداران اندک خواهند بود.وقتی بیشتر در این سخن امام دقت می کنیم درمی یابیم که عافیت طلبی و دوستداری دنیا خطری است که همیشه جامعه ی دینی را تهدید می کند و مطالعه ی سیاست های استکبار جهانی نشان می دهد که جهت گیری این سیاست ها به سوی دنیوی شدن مردم و جنبه های مختلف زندگی آن هاست.در رابطه با مردم حبیب آباد هم خطری که پیش روی پیشرفت این شهر وجود دارد عافیت طلبی مردم است.مردم اگر هم خواسته ای داشته باشند باید برای تحقق آن ها تلاش کنند نه این که دست روی دست بگذارند ، با سوف سوف گفتن مشکلی حل نمی شود.

مکن ز غصه شکایت که در طریق طلب               به راحتی نرسید آن که زحمت نکشید

اگر مردم ما همت داشته باشند و به عبارت دیگر عافیت طلب نباشند -البته مراد و منظور بنده از این جمله عافیت طلبی در راه پیشرفت و سعادت است - بسیاری از مشکلات پیش روی ما حل می شود و خداوند ما را یاری می کند.بر اساس قرآن زمانی که حضرت موسی از طرف خداوند قوم خویش را به جنگ با مصریان دعوت می کند قوم بنی اسرائیل تنبلی می کنند و به اصطلاح از زیر کار در رفتند"فاذهب أنت و ربک فقاتلا انّا هاهنا قاعدون"(3). حال آن که یاری خداوند معطوف به یاری و تلاش خودمان است"ان تنصروا الله ینصرکم و یثبّت اقدامکم"(4).

حال راهکار ما برای مقابله با عافیت طلبی و دوستداری دنیا چیست؟

جواب این سؤال را باید در دستورات دین اسلام جست و جو کرد، البته ما قصد بررسی علمی و تخصصی این موضوع را نداریم و سعی ما بر این است که به طور اجمالی و به اصطلاح ساندویچی پاسخ بگوییم و این نویسنده ی حقیر سال ها باید در محضر علما کسب علم کند و صحبت های ما در اصل مقدمه ای برای ورود به این عرصه ی وسیع باشد.و اما جواب،بطور کلی معنوی گرایی ضد دوستداری دنیا است و این دستورات اسلام به عنوان مثال نماز،روزه،حج و ... برای یاد خدا و پرهیز از دنیاگرایی انجام می شود.حضور در مساجد،مجالست و هم نشینی با علما و ... نیز در وصول به این مهم موثر هستند و حال که شهر ما از نعمت نماز جمعه برخوردار است چه کاری بهتر از شرکت در این فریضه ی الهی"ذلکم خیر لکم ان کنتم تعلمون"(5).پس نتیجه می گیریم که هرچه به یاد خدا باشیم ، تقوای الهی پیشه کنیم و در یک کلام به دستورات اسلامی پایبند باشیم کمتر در منجلاب حب دنیا و این چاه ضلالت و گمراهی غرق می شویم .در پایان خوشبختی و سعادت همه ی مردم حبیب آباد را از خداوند سبحان مسئلت می نمایم و ان شاء الله که دعای خیر امام زمان عجّل الله تعالی فرجه شامل حال ما بشود والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته./       امید نوربخش


1)شیخ صدوق،الخصال،ج1،ص 46

2)محمدباقر مجلسی،بحار الانوار،ج44،ص382.

3)مائده/24.

4)محمد/7.

5)جمعه/9.

 • حبادنما
 • ۶۳۹ بازدید

کتابخانه دین و دانش حبیب آباد در هفته ی کتاب سال جاری به عنوان کتابخانه ی برتر فرهنگی استان اصفهان شناخته شد. همچنین وبلاگ این کتابخانه نیز در دومین دوره ی مسابقات وبلاگ نویسی کتابخانه های عمومی که به دستور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در هفته ی کتاب برگزار گردید، به عنوان یکی از پنج وبلاگ برتر استان شناخته شد.

لازم است از زحمات کتابداران این کتابخانه خانم ها زهرا صفری و اکرم مهوری تقدیر و تشکر نماییم.

 • حبادنما
 • ۳۶۵ بازدید
دوشنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۱:۳۵ ق.ظ
مراسم بزرگداشت شبی با شهدا در حبیب آباد

مراسم بزرگداشت شبی با شهدا در حبیب آباد

مراسم بزرگداشت شبی با شهدا همراه با مدیحه سرایی  مداح اهلبیت (ع) حاج مهدی منصوری و خاطره گویی راوی دفاع مقدس برادر محمد احمدیان روز سه شنبه 17 آذر 94 بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد محمدیه حبیب آباد برگزار می گردد.

از عموم مردم ولایتمدار شهر و شهرستان دعوت می شود در این مراسم معنوی شرکت فرمایند.

 • حبادنما
 • ۴۱۰ بازدید

با توجه به ایام برگزاری بزرگترین اجتماع شیعی جهان به مناسبت اربعین سید و سالار شهیدان و حضور نویسندگان پایگاه حبادنما در این اجتماع ، چشمان همشهریان گرامی را به نگاره هایی از این جمع پرشور میهمان می نماییم .

خرم آن لحظه که مشتاق به یاری برسد, آرزومند نگاری به نگاری برسد

پیاده روی اربعین

 • حبادنما
 • ۱۰۱۲ بازدید

همزمان با هفته بسیج فرمانده ناحیه مقاومت بسیج برخوار ، فرمانده حوزه مقاومت امام علی (ع) ، شهردار ، بخشدار و جمعی از بسیجیان با امام جمعه شهر حبیب آباد دیدار داشتند .

 • حبادنما
 • ۴۸۸ بازدید
چهارشنبه, ۴ آذر ۱۳۹۴، ۱۱:۰۸ ب.ظ
برگزاری شب شعر به مناسبت هفته بسیج در حبیب آباد

برگزاری شب شعر به مناسبت هفته بسیج در حبیب آباد

همزمان با هفته بسیج ، پایگاه بسیج شهید مصطفی خمینی حبیب آباد با همکاری انجمن ادبی شهر حبیب آباد اقدام به برگزاری مراسم شب شعر نمودند . در این مراسم اعضای انجمن ادبی به قرائت شعر پرداختند و در پایان مراسم از ایشان تقدیر به عمل آمد .

لازم به ذکر است این انجمن در طول سالیان گذشته به فعالیت پرداخته و به منظور ادامه بهتر مسیر و برگزاری برنامه های گوناگون نیاز به حمایت بیشتر مسولان شهر  و شهرستان دارد . 

 • حبادنما
 • ۵۹۲ بازدید
مشترک روزانه حبادنما شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.

برای دریافت آخرین مطالب و عضویت در کانال تلگرام حبادنما بر روی لینک زیر کلیک کنید.

کانال حبادنما در تلگرام

از همشهریان عزیز حبیب آبادی خواهشمندیم نظرات خود را جهت هر چه بهتر شدن مطالب برای ما ارسال نمایند.
درگاه ارتباطی : habadnama[at]gmail.com

فرصتی برای خدمت

شورای اسلامی شهر حبیب آباد

آخرین نظرات